Blushda

BLUSHDA


    Tento "rudiment" je velice efektní a tak není divu, že jej hojně využívají věhlasní bubeníci. Jeho zvládnutí není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát, proto věřím že tento popis přijde mnohým kolegům vhod a každý si rád „Blushdu“ zařadí do svého repertoáru.

    „Blushda“ (název vznikl pravděpodobně podle toho, jak při správném provedení tento útvar vyzní. Blaš-da, blaš-da, blaš-da, blaš-da atd...) vychází z rudimentu zvaného „Swiss Army Triplet“ (tomu se můžeme věnovat třeba někdy příště). Jedná se tedy o příraz, dvojúder a jednoduchý úder:  RL  RR  L Samozřejmě údery můžeme hrát opačně:  LR  LL  R Jak je z těchto zápisů patrno, jde o členění po třech dílech, proto se nabízí hrát „Blushdu“ v triolách. V triolových rytmech a jazzu tomu tak skutečně je a triolově zahraná „Blushda“  vyzní perfektně. Ovšem v rovných (osminových či šestnáctinových) rytmech zní „Blushda“ snad ještě zajímavěji. Budeme-li tedy hrát v šestnáctinových notách, výsledek bude takový, že v jednom taktu zopakujeme „Blushdu“  5x a abychom se dopočítali, musíme přidat jednu šestnáctinovou notu. Tedy 5 x 3 = 15 + 1 = 16. Osvědčila se mi následující slovní pomůcka. Můžeme si rytmicky říkat  4x „Ko-tr-da“ a nakonec jednou „Ko-tr-do-vá“.


Ko

tr

da

Ko

tr

da

Ko

tr

da

Ko

tr

da

Ko

tr

do

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

 

    Není třeba se předem obávat přílišné komplikovanosti. Z níže uvedeného notového zápisu a z přiloženého videa bude jistě vše jasnější a srozumitelnější. Jako obvykle nacvičujeme nejprve v tempech pomalých na malém bubnu a postupně zrychlujeme. „Blushda“ samozřejmě perfektně vyzní, pokud údery rozhodíme po soupravě. Pro začátek postačí, když například každý první (přírazový) úder pravou rukou hrajeme na kotel (floor tom) a ostatní údery dohrajeme na malý buben. Kombinací a možností jak využít „Blushdu“ na celé soupravě je mnoho. Dají se kombinovat různé tomy, činely i velký buben. Záleží jenom na vkusu každého hráče, jak „Blushdu“ využije a zakomponuje do své hry. Jisté ovšem je, že pokud je „Blushda“ správně zahrána třeba jenom na malý buben a klidně v pomalém tempu, má skvělý efekt a zní opravdu velice zajímavě. Proto všem přeji hodně zdaru ke zvládnutí tohoto fórku.

TAKTO VYPADÁ TRIOLOVÁ "BLUSHDA" ZAPSANÁ DO NOT:TAKTO JE ČLENĚNA "BLUSHDA" V ŠESTNÁCTINOVÝCH NOTÁCH 4/4 TAKTU: 


TAKTO VYPADÁ "BLUSHDA" V ŠESTNÁCTINOVÝCH NOTÁCH:


POMŮCKA S KOTRDOU A KOTRDOVOU :)))


BLUSHDA UKÁZKA A NÁCVIK:

Video YouTube