O MNĚ

Jmenuji se Jiří Novák ročník 1968. S bubnováním jsem začal úplně náhodou jako dítě na základní škole. Bylo to ovšem osudové, protože od té doby do dnes se bicím věnuji dá se říci naplno. Za tuto dobu jsem měl možnost vyzkoušet si hraní v různých profesionálních i amatérských orchestrech a kapelách odlišných stylů a žánrů. Bubnování se stalo mojí profesí a tak jsem měl a nadále mám to štěstí hrát po boku nejlepších muzikantů kteří se v republice (vlastně i v zahraničí) vyskytují.

Ve svých 11 letech jsem začal brát soukromé hodiny na malý bubínek. Přirozeně velice záhy se dostavil zájem o bicí soupravu a tak jsem začal navštěvovat LŠU. Jako asi u mnoha kolegů muzikantů se moje první seznamování s orchestrem odehrávalo v žákovském dechovém souboru při LŠU. Poté následovalo působení ve velkém dechovém orchestru, kde jsem sbíral další muzikantské zkušenosti. Pravděpodobně shoda náhod zapřičinila, že jsem v poměrně nízkém věku mohl začít působit v tanečním orchestru, který hrával převážně během plesové sezóny, kde jsem si osahával funkci bubeníka za soupravou. Zanedlouho mne moji starší kamarádi přijali do big beatové kapely, s níž jsme objížděli taneční zábavy. Skutečnost, že jsem svá pubertální léta trávil za soupravou a měl jsem možnost (snad kromě jazzu) si zahrát různé styly asi rozhodla o tom, že jsem bicí začal brát vážně. Objevoval jsem jak báječná věc muzika je a že bubnování mne nesmírně baví. Především díky zkušenostem z velkého dechového orchestru se mi podařilo uspět v konkurzu k Posádkové hudbě a tak tehdy povinnou základní vojenskou službu jsem strávil u Hudby československého vojenského letectva v Hradci Králové, kde jsem dva roky obsluhoval malý buben a bicí soupravu. Tam jsem zároveň poznal zásadní kolegy muzikanty (záklaďáky) a tak návrat do vytouženého civilu nebyl zpět do Podkrkonoší, nýbrž do Prahy. Tato skutečnost mi umožnila navštěvovat lekce u legendy a nestora českého bubnování pana profesora Vladimíra Žižky. To pro mne byla obrovská zkušenost a dalo by se říci, že u pana profesora Žižky jsem se bubnu vyučil. V Praze jsem hrál big beat s tehdejší kapelou Modré Pondělí a abych se uživil, nezbylo než po nocích hrát v baru. Hostoval jsem v zájezdovém symfonickém orchestru, kde jsem měl tu možnost zahrát si po boku například pana profesora Miroslava Kympla. V těchto letech mi lekce u pana Žižky a především kolegové a kamarádi začali otevírat cestu k jazzu a swingu, který mi totálně učaroval. Tedy netrvalo dlouho a stal jsem se členem swingové partičky "The Swings", kde jsem hrál v doprovodné kapele. Konečně na základech tohoto uskupení v roce 1995 vznikl poměrně úspěšný a dnes již v podvědomí veřejnosti populární Big Band - Melody Makers Ondřeje Havelky, v němž jsem 26 let jako bubeník působil. I díky tomuto dlouholetému angažmá jsem měl a dodnes mám možnost poznávat práci bubeníka snad ve všech možných podobách a situacích. Především na koncertech a festivalech. Ale také třeba učinkování v divadelních hrách, či ve varieté. Samozřejmě práce v nahrávacích, televizních, nebo rozhlasových studiích. Krom jiného jsme účinkovali v divadelních představeních: "Saturnin" - divadlo ABC, "Má férová Josefína" - Hudební divadlo Karlín, "V rytmu swingu..." - Národním Divadlo, "Zítra swing bude zníti všude" - Městská divadla pražská ABC. Příležitostně si zahraji i s jinými většími, či menšími kapelami a orchestry.

Myšlenka, abych se věnoval výuce bicích vznikla v hlavě mého kolegy učitele umělecké školy, kdy v jeho žákovském orchestru trpěl nedostatkem bubeníků. Nejprve jsem se úvahám o učení bránil, ale časem ve mne tato myšlenka uzrála. Uvědomil jsem si, jak zoufale jsem ve svých začátcích sháněl dobrého bubeníka, který by se mne ujal a učil mne na bicí hrát. Slovo tedy dalo slovo a od roku 2009 bicí vyučuji. Soukromě a nebo v ZUŠ Králíky a Žamberk. (V minulosti ZUŠ Svitavy).

Můj největší úspěch? Vytvoření této stránky. Psát o sobě je neuvěřitelně obtížná a nepříjemná disciplína.

Kamery v hledišti jsou nemilosrdné a zpátky už to vzít nejde. Cca v čase 2:53.

tel: +420 603 293 890 email: tvujdrumhelp@gmail.com